Kiire internet koju

Võru maakonnas on toimumas kogu maakonda hõlmav aktsioon Internet Koju, mille eesmärk on viia ülikiiret internetiühendust võimaldav valguskaabel kõigile soovijatele majja taskukohase hinnaga (ühekordne liitumistasu 150 EUR).

Hetkel on käimas info kogumise etapp, mille eesmärk on välja selgitada, kui palju on maakonna peale soovijaid, kes kiiret ja stabiilset internetiühendust tahavad. Projektiga liitumiseks on vajalik enda elu- või töökoht märkida kaardile veebilehel internetkoju.ee. Antud etapis sooviavalduse esitamine ei ole siduv – enne projekti reaalset käivitumist võetakse kõigi sooviavalduse esitanutega veel eraldi ühendust ja küsitakse kinnitus. Küll on oluline, et laekuks võimalikult palju avaldusi, sest kui projekti vastu on huvi maakonna peale madal, siis projekti ei hakata ellu viima.

 

Millistesse hoonetesse saab projekti raames kaabli?

 • Kõigisse Võrumaal asuvatesse hoonetesse – olenemata sellest, kas hoone asub maal või linnas.
 • Projekti hõlmab nii erakliente kui ka ettevõtted / organisatsioone.
 • Projektiga ei saa liita ainult neid hooneid, kus on valguskaabel hoones olemas või kuhu valguskaablit juba plaanitakse rajada.

 

Miks peaksin avalduse esitama? Mul on juba mobiilne internet või kodus vaskkaabli kaudu internetiühendus.

 • Mobiilne internet või vaskkaabliga loodud ühendus on võib-olla piisav veel täna lihtsamate digitoimingute tegemiseks. Andmevahetuse mahud paraku kasvavad väga kiiresti igal aastal. Valguskaablivõrk on täna ainuke andmeedastuse tehnoloogia, mille puhul võib kindel olla, et see on piisava võimekusega täna, homme ja 30 aasta pärast.
 • Üksiku projekti raames valguskaabli majja tellimine võib maksta vahemikus 2000 – 10 000 EUR. Võimalust valguskaabel majja saada ainult 150 EUR eest ei pruugi enam kunagi tekkida.
 • Internetiühendus on saamas sama oluline kui veevärk või elektriühendus. Vaevalt pakub täna rahuldust elu majas, kus puudub elekter. Sama olukord on 10-20 aasta pärast majaga, kus ei ole korralikku internetiühendust. Sellise maja väärtus on oluliselt madalam, kui majal, kus korralik internetiühendust on olemas.

 

Mis kohustused mulle avalduse esitamisega ja kaabli majja toomisega tekivad?

 • Avalduse esitamisega ei teki veel ühtegi kohustust. Enne, kui projektiga edasi minnakse, küsitakse üle, kas olete enda soovis kindel.
 • Kui olete andnud allkirjastatud nõusoleku ja projekti raames valguskaabel Teie majja tuuakse, siis tekib ühekordne kohustus maksta 150 EUR. Rohkem ei teki ühtegi kohustust (ühekordset ega igakuist).
 • Kui soovite ehitatud kaabli kaudu ka teenuseid tellida (internet, televisioon, telefon, valveteenus vms), siis neid saate osta piirkonnas tegutsevate sideettevõtete käest otse. Selles osas ei muutu midagi – välja arvatud see, et pärast valguskaabli majja jõudmist on teenuste valik laiem, nende kvaliteet oluliselt parem ja sideettevõtete hulk, kes teenuseid pakuvad, suurem.

 

Milliseid teenuseid on võimalik valguskaabli kaudu erinevatelt teenusepakkujatelt tellida?

 • Kiire ja stabiilne internet igasuguse mahupiiranguta ja madala latentsusega. Täna pakuvad sideettevõtted internetipakette üles ja allalaadimiskiirusega kuni 1000 Mbps. Seda ainult valguskaabli kaudu. Tavapäraselt nii suure kiirusega paketti küll täna veel vaja pole.
 • Digitelevisioon koos full HD kanalitega ja järelvaatamise võimalusega. Pilt on selge ja ei haki. Tulevikus võimalik vaadata veelgi paremat pilti 4K (täna edastab sellist Eestis eelkõige Youtube ja Netflix) või 8K resolutsiooniga.
 • IP telefon ja selge pildi ning kõrge resolutsiooniga videokõned.
 • Erinevad valvelahendused ja valvekaamerate pildi edastamine üle interneti reaalajas nii HD kui ka 4K ja 8K resolutsioonis (mis on täna juba uuemate valvekaamerate standard). Ilma valguskaabli ühenduseta selline võimalus praktiliselt puudub.
 • Targa kodu automaatika. Kodumasinate, kütteseadmete jm juhtimine kaugelt nt telefoni teel.
 • Pilvelahenduste kasutamine (Dropbox, Google drive jm) sedasi, et failide sünkroniseerimine toimub hetkega.
 • Kaugtöö võimalus. Üha rohkem kasutavad inimesed võimalust töötada kodus ja olla ühenduses tööandjaga ja muu maailmaga interneti teel.

 

Soovitan kõigil, kes on kiiret ühendust võimaldavast valguskaablist huvitatud, panna end enne augusti lõppu kirja veebilehel internetkoju.ee. Nii tekib huviliste hulgast ülevaade. Kui soovijate arv jääb väikseks, siis projekti ei käivitata ning Võrumaa jääb sellest võimalusest ilma. Seega palun endast märku anda, seda enam, et kirjapanek ei too kohustust liituda ega maksta tasu.

Vaata ka: internetkoju.ee

 

 

Jaga