UUS ÖKOPOOD VÕRUS „EloPärl”

23.02.2017 avati Võru linnas Jüri 39 (Petseri ja Jüri tänava ristumis kohas) ökopood „EloPärl”. Oleme  avatud esmaspäevast reedeni kella 10:00-18:00 ja laupäeval kella 10:00-15:00ni. 

Ökopoe „EloPärl” asutajate eesmärk on võimaldada Võrumaa inimestel  võimalikult palju ökotooteid ühest kohast kätte saada. Kaupluses on saadaval nii kohalike tootjate tooteid kui ka maaletoodud mahetoodangut. Klienditeenindaja aitab meeleldi kliendil leida sobiva kauba.

Kaubavalikust leiab toidukaupasid,  toidulisandeid, kodukeemiat, ihuhooldus- ja kosmeetikatooteid (sh mineraalkosmeetika Bellapierre).

Toidukauba valikust leiab maitseained, kuivained, Vegan võileivamäärded, õlid, kodumaised mahlad,  maiustused jne. Toidulisandite valik on laialdane (Ecosh life, Biotheka, Via Naturale, Dr. Ohhira). Pesuvahentite ja üldpuhastusvahentite toote valikust leiab põnevaid Eestimaiseid tooteid. Esindatud on Muliners, Örn, Biovegan Family looduslikud pesupulbrid ja Strata Nordic universaalne puhastusvahend. Võimalus on osta oma taaraga nõudepesuvahendit ja pesumasinale pesugeeli, mille hind on  sootsam kui pakendatud kaubal, samuti on see keskonnasõbralik tarbimine.  Näoho- ja kehahooluds toodetest leiab Sohvy, Mirra, Cannaderm, Goodkaarma, Biolu jne.

Facebook`ist leiab meid nime alt ökopood EloPärl.

 

Mis on mahe- ehk ökotoit?

Mahetoit ehk ökotoit on tervislik ja puhas toit. Mahemärki kandvas mahetootes on vähemalt 95% koostisosadest pärit mahepõllumajandusest.

Maheettevõttes majandatakse keskkonnasõbralikult, pidades silmas tulevaste põlvede õigust puhtale elukeskkonnale.

Maheviljeluse puhul kasutatakse taimekahjustajate tõrjeks ennetavaid võtteid ja looduslikke vahendeid, ka umbrohutõrjeks tarvitatakse sünteetiliste taimekaitsevahendite asemel mehhaanilisi võtteid. Seega ei sisalda mahetoit organismile kahjulike sünteetiliste taimekaitsevahendite jääke, mis võivad ladestuda näiteks maksa ja luudesse ning sattuda ka imetava ema rinnapiima.

Mahetooted ei sisalda geneetiliselt muundatud organisme (GMO-sid) ehk muundkultuure ega kunstlikke värv-, maitse- ja lõhnaaineid.

Mitmed teadusuuringud on näidanud mahetoidu suuremat toiteväärtust ning on leitud, et selles on sageli rohkem vitamiine, mineraalaineid, asendamatuid aminohappeid ja antioksüdante. Samuti näitavad uuringud mahesaadustes mineraalainete, nagu raua, magneesiumi, fosfori, seleeni, molübdeeni, kaaliumi, vanaadiumi ning tsingi suuremat sisaldust kui tavatoodete.

Mahesaadused lõhnavad ja maitsevad hästi. Põhjus on selles, et nad sisaldavad tavatooteist vähem nitraate ning nitriteid, samas aga rohkesti mitmesuguseid lõhna ja maitset kujundavaid ühendeid (nt flavonoide, fenoole, tanniine).

Maheloomakasvatuses pööratakse suurt tähelepanu loomade heaolule. Maheloomade kasvatamisel ei kasutata ennetavalt sünteetilisi veterinaarravimeid, antibiootikume ega kasvustimulaatoreid. Maheloomad saavad loomuomaselt käituda, viibida väljas ja süüa neile sobivat täisväärtuslikku GMO-vaba mahesööta.

Mahetoit on usaldusväärne, sest maheettevõtted on riikliku järelevalve all: põllumehi kontrollib Põllumajandusamet, mahetoidu töötlejaid, turustajaid ning toitlustajaid aga Veterinaar- ja Toiduamet.

 

Mille järgi ma tunnen ära mahetoidu?

Eesti riiklik mahemärk tagab tarbijale, et toode on toodetud ning käideldud ökoloogilisi reegleid järgides ja on kooskõlas Euroopa Ühenduse mahemärgise kriteeriumitega.

 

Eesti riiklik ökomärk

Euroopa Liidu mahepõllumajanduse märk tootel tagab, et on järgitud EL-i mahepõllumajandust käsitlevat määrust ning annab tarbijale kindluse toote päritolu ning kvaliteedi osas. EL-i mahemärk on kohustuslik kõikidele mahetoodetele Euroopa Liidus. Kõikidel toodetel, mis kannavad EL-i mahemärgist, peab olema lisatud ka järelevalveasutuse kood. Taime- ja loomakasvatust Eestis kontrollib Põllumajandusamet (kood EE-ÖKO-01) ning töötlemist, turustamist ja toitlustamist Veterinaar- ja Toiduamet (kood EE-ÖKO-02).

 

Euroopa Liidu mahelogo

 

 

Jaga