Rattasõidul turvaliselt kevadesse

Kevadised tuuled ja päikesesilm meelitavad aina enam kaherattalisi meie teedele. Kindlasti tasub aga enne sadulasse hüppamist sõiduvahendi tehniline seisukord üle vaadata, sest tagate nii enda kui teiste liiklejate ohutuse.

Kui näiteks mopeedi hooldamiseks on soovitatav kasutada spetsialisti abi, siis jalgratta hooldusega saadakse üldjuhul ise kodus hakkama. Seda, millised nõuded on liikluses osalevale jalgrattale ning kas teie või lapse sõiduvahend nõuetele vastab, saate kontrollida juuresolevalt skeemilt (Allikas: www.liikluskasvatus.ee).                                                                                                                                    

Lisaks on oluline teada, et sõiduteel tohib iseseisvalt pedaale tallata see, kel vanust vähemalt kümne aasta jagu. Kui laps on 10-15-aastane, peab tal sõiduteel rattaga sõitmiseks olema kaasas jalgratta juhiluba, mis tunnistab, et laps on läbinud ohutute sõiduvõtete koolituse, oskab teiste sõiduvahendite vahel ohutult toime tulla ning teab vältida riske, mis tema tervist või elu võiksid kahjustada.

 

Kui rattasõidul on kaasas lapse esindaja või tema nõusolekul teine täiskasvanu, võib tema vahetu järelevalve all sõiduteel jalgratast pedaalida see, kel vanust vähemalt kaheksa aastat. Mopeedi juhtimiseks peab vanust olema vähemalt 14 aastat ning samuti on siis nõutav vastava sõiduki juhtimisõigust tõendav dokument. Samamoodi tuleb mopeedi puhul veenduda, et see on tehniliselt korras ning vastab valmistaja poolt ettenähtud nõuetele. Sõitmise ajal on kiiruspiiranguks kuni 45 km/h ning juht peab kandma kinnirihmatud motokiivrit, et õnnetusse sattudes leevendada vigastusi, mis võivad pea piirkonda sattuda. Samamoodi on kiiver nõutud kaassõitjalt, kelleks võib olla vähemalt 12-aastane nooruk.

 

Lisaks ohutusvarustusele on tähtis, et lapsele jalgratast soetades valitaks just temale õiges mõõdus sõiduvahend. Samuti tasub hoolega hinnata ja harjutada lapse sõiduosavust. Liikluses toimetulemiseks jääb väheks, kui laps rattal püsib ja kõiki liiklusmärke tunneb. Osavus saavutatakse ikka harjutamisega. Kontrollige, kas laps suudab rattaga õigel ajal ja õiges kohas pidurdada, ootamatuste korral ühe käega juhtrauast kinni hoida.

 

Kohtades, kus jalakäijale või jalgratturile liiklemiseks ettenähtud tee lõikub sõiduteega, kaasnevad jalgrattaga sõitvale lapsele kõige suuremad ohud: ei panda tähele sõidukite eesõigust ja seetõttu ei arvestata sellega või kui sõites kuulatakse kõrvaklappidest muusikat, ei pruugita tähele panna selja tagant lähenevat või pööret sooritavat sõidukit. Rõhutage kindlasti lastele üle seegi, et kõige ohutum on jalgrattaga sõiduteed ületada siis, kui seda lükatakse käe kõrval.

 

Hans Saarniit

Võru politseijaoskonna piirkonnapolitseinik

See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

 

 

Jaga