Ratsaspordiüritus Vana-Roosas

Tänavu suvel , juulikuus toimus järjekordne ratsaspordiüritus  Varstu vallas - kestvusratsutamise võistlus „Ubajärve Rännak  on toimunud juba kolmel aastal. Seda on korraldanud „kohalikud” Kaia Raidma ja Kati Truup koos Eesti Ratsaliidu ja Eesti Kestvusratsutamise Klubiga.

„Ubajärve Rännak” koosneb mitmest erinevast võistlusarvestusest: Eesti Meistrivõistlused 60-69 km, Varstu Valla Karikas „Ubajärve Kiirus” 60-69km, kiirus ja kvalifikatsioon 80-89km, esmane kvalifikatsioon 30-39km, tutvumisklass 20km.

Võistlus toimub Varstu vallas Vana-Roosa külas, Mäeotsa kinnistul. Seal toimub hobuste ja võistlejate kogunemine ja kaugemalt tulijate majutus. Siin algavad  varahommikul stardid , vahefinišid ja lõppfiniš. Võistlejad läbivad erinevaid radasid, mis  kulgevad Mäeotsast ümbruskonna metsa kuni kauni Ubajärveni välja ja sealt läbi külateede uuesti finišipaika. Peale esimest ringi, mis on umbes pool distantsist, toimub hobuste veterinaarne läbivaatus ja 40 minutiline puhkus. Peale seda läheb jälle võistlus lahti ja võidu saab see paar, kes on distansti läbinud kõige kiiremini ja kelle hobuse tervisenäitajad jäävad lubatud piiridesse      (pulss peab olema normi piires, ei tohi esineda longet jne.) 80-89 km distantsil tuleb läbida vastavaid ringe kolmel korral, teistel distantsidel kaks korda, ringid on erineva suuruse ja raskusastmega. Rajad on eelnevalt ettevalmistatud ja tähistatud, hobuste jootmis- ja hoolduskohad  märgitud, autojuhte peab ka hobuste teelviibimise eest hoiatama, selle kõige  eest peab korraldusmeeskond hoolt kandma.

 Võistlust aitavad korraldada mitmed Ratsaliidu ametnikud: peakohtunik, sekretär, korrapidajad,  vet. arst. Lisaks veel sepp ja kõige tähtsam mees –naabrimees Aare,  veevedaja, et suvise palavusega hobustel joogi- ja jahutusveest puudust ei tuleks.

Auhinnalauda on aidanud meil täita  aastate jooksul palju abistajaid : Varstu vald, Josera Eesti,  Eesti Ratsaliit, Kagu Eesti Turvas OÜ, Kalla Talu, OÜ Varstu AK, Culverts OÜ,  Vana-Roosa külarahvas, kes panid välja auhinna kõige nooremale sportlasele, kelleks on osutunud 12 aastased  Eliise  ja Uku . Hobusekasvataja Janika Varstust, Pille-Riin  ja Rein  Mõnistest ning Jarek  Tsoorust on toetanud meie oma eesti ohustatud tõugu hobuste (tori hobune, eesti raskeveo hobune ja eesti hobune) osalemist tutvumisklassis .

Tänavuse võistluse „Ubajärve Kiirus 2015” Varstu Valla Karikale võitis  Randy Mägi hobusel Chiquita. Randy on Võrumaa poiss ja hobustega tegelenud juba lapsest peale. Chiquita on Randy esimene oma hobune.  Pildil on „Ubajärve Kiirus” esimene koht Randy Mägi ja Chiquita jning teine koht Esti Viilup  Poledral.

Võrumaa on väga sobiv paik  kestvusratsutamisvõistluste läbiviimiseks.  2015 hooaeg algab juba mais Põhjamaade Meistrivõistlustega   Kurgjärvel,  siis Eesti Meistrivõistlused  seenioridele Rõuges Eha talus, juulis meie „Ubajärve rännak“ ja   septembris esimest korda „Piusa Rännak” Vastseliinas.

Tänu Varstu valla heale koostööle toimub vahva spordiüritus ka järgmisel aastal. Kõik huvilised on oodatud noorsportlastele kaasa elama ja loomulikult ka võistlema.

Kati Truup - korraldaja

 

Eesti Meistrid 67km, vasakult esimene koht  Brenda Prants hobusel Assman, teine Lilian Schönberg hobusel Jamila El Awrah ja kolmas Eliise Laur hobusel Kilvet.

 

Jaga