Juuli alguses Võrro pitto!

 

8. -12. juulil on Võrus taas pidu - Võru Folkloorifestival. Pidu kakskümmend üks aastat tagasi ellu kutsudes tahtsime toetada meie oma tugevat tantsutraditsiooni ja tuua koju kätte kaugete maade rahvatantsu. Tantsulisuse rõhutamiseks täiendame tänavu oma nime – Võru Folkloorifestival – Päri(mu)stantsu koht. Tänavuse peo tunnuslauseks on: „Millest rikkad, sellest helded!“

On ammune traditsioon, et külalisrühmad esinevad ka erinevates kohtades maakonnas. Külaliste tagasiside neile esinemistele on alati olnud suurepärane. Uuri, kas mõni külalisrühm esineb ka sinu kodukandis, kui jah, mine kindlasti neid vaatama. Siiski on festivaliüritusi kõige rohkem linnas. Festivali kava on kodulehel üleval ja täieneb pidevalt. Allpool huvitavamast ja uudsemast selle aasta peol.

Festivali 20 aasta jooksul on Võrus oma rahvakunsti näidanud esinejad umbes 40st riigist. Iga kultuuri tantsupärimus on ainukordne, rikas ja avastamist-tutvumist väärt. Võtkem ka tänavu avasüli vastu kõik meie külalised. Kaugemalt ootame esinejaid USAst, Poolast, Hispaaniast, Venemaalt, Türgist. Esinejate lühitutvustused kodulehel.

Möödunud aastal olid väga popid jutujalutuskäigud tuntud jutujalutajatega. Tänavu loodame samasugusele tähelepanule ja korraldame taas teemamatku-piknikke. Jutte vestavad Urmas Kalla, Arthur Ruusmaa, Enn Tupp, Helle Laanpere, Siiri Toomik, Oliver Orro, Valdur Raudvassar jt.

Valdur Mikita nime teavad vist küll kõik. Ta tuleb oma lingvistilisest metsast korraks välja ja peab festivali ööülikoolis loengu „Mõtterännud looduse ja kultuuri vahel“. Ärge laske mööda erakordset võimalust saada osa särava esineja olulisest sõnumist.

Laat kaupleb seekord harjumatus kohas, nimelt Liiva, Kreutzwaldi ja Vabaduse tänaval, sidudes ühte tervikliku festivaliala: lasteaed Päkapiku hoovi (meistrid, väärtused ja rikkused), Lauluisa muuseumi õue ja aia (etendused, esinemised, kohvik, öökino), Kandle ja Kandle aia (peakontserdid, pärimustantsud, tantsutoad), Kesklinna gümnaasiumi hoovi (laadalava).

Kodukohvikud on kuum sõna mitmel pool Eestis. Miks mitte ka Võrus festivalipäevil. Kodukohvikute kaudu loodame kaasata festivaliga veelgi rohkem aktiivseid võrulasi. Toiduelamusi leiate teisteltki üritustelt, ei puudu ka rahvuslõuna, mille tänavu pakuvad türklased.

Teppo lõõtsatalust Loosu külas Võru vallas on kujunenud oluline ja hea auraga peopaik. Siin toimub ka tänavuse peo ajal mitmeid kontserte, esinevad Tarmo Noormaa ja Lauri Õunapuu, loomulikult kõlavad lõõtsalood.

Simman igal õhtul Kandle aias! Neljapäeval on noorte etnodisko, reedel õpetab ansambel Svjata Vatra ukraina tantse, laupäeval tantsitavad Untsakad ja pühapäeval Hellad Velled. Ikka selleks, et kinnitada - päri(mu)stantsu koht ongi siin.

Võru festival on Eesti odavaim viis päeva kestev rahvapidu. Saab veel odavamalt, kui ostate päevapiletid või koguni festivali passi. 5. juulini on pass 20 eurot, millega pääseb kõikidele üritustele v. a. rahvuslõuna.

Tänapäeval on kogu info koondunud internetti, nii saab ka festivali kava ja esinejatega lähemalt tutvuda aadressil www.vorufolkloor.ee.

 

Siiri Toomik

 

 

Jaga