Võru politsei: ole ka jalgrattaga sõites teadlik liikleja

 

Kevad pole enam mägede taga ja tänavapilti on ilmumas aina enam kaherattalisi. Jalgrattaga sõitmine on mõnus ajaviide ja hea treening. Enne sõitu minekut tuleks aga meenutada talvega peast pühitud liiklusreegleid ning samas üle kontrollida oma ratta seisukord. Jalgrattal peavad olema töökorras pidurid, signaalkell, ees valge ja taga punane ning vähemalt ühe ratta mõlemal küljel kollane või valge helkur. Pimedal ajal peab rattal põlema ees valge ja taga punane tuli – nii oled ka kaasliiklejatele nähtav ja säästad end õnnetustest. Veel parem, kui kannad pimedamal ajal rattaga sõites helkurribadega eredavärvilisi riideid või kannad ohutusvesti.

Jalgrattur on juht, kellele kehtivad niisamuti kõik liiklusseadusest juhile tulenevad kohustused. Ei ole rattasadulassegi asja sellel, kes alkoholi pruukinud. Sõita tuleb ikka selleks ette nähtud kohas, tee paremas servas ja teisi liiklejaid takistamata. Selles osas on Võrumaa suisa ratturite paradiis, sest viimaste aastatel on ehitatud hulk kergliiklusteid, mida igaüks ohutuks liiklemiseks kasutada saab.

Noortel pedaalitallajatel, kelle vanus jääb alla 16 aasta, on kohustus kanda rattasõidul ka kinnirihmatud jalgrattakiivrit. Sama soovitab politsei aga ka kõigile teistele, sest õnnetusse sattudes vähendab kiiver märkimisväärselt peavigastuste raskusastet. Ole sa siis noor või vanem.

Sõiduteel tohib üksipäini jalgrattaga liigelda laps, kes on vähemalt 10. aastane, vanemate järelvalvel vähemalt 8.aastane laps. Mõistagi ei ole arukas sõiduteele niisama lusti pärast tikkuda, kui võimalus on ohutuid kergliiklusteid kasutada.

Jalgrataste saabumisega linnapilti sagenevad tihti ka rattavargused. Seepärast tuletab politsei meelde, et oma sõiduvahendit järelevalveta ei jäetaks. Iga ratta lahutamatuks osaks on kindel lukk, mis varga sügelevaid käsi sinu varast eemal hoiab. Kui ka halvem juhtub ja jalgratas varaste saagiks saab, on politseile selle tagasisaamisel suureks abiks, kui olete üles märkinud raaminumbri, muud eritunnused ning teinud rattast ka näiteks mõne foto.

 

Ohutut pedaalitallamist!

Jaga